4TH GRADE BACK INTO TOP 4 AFTER QUALITY WIN AGAINST TOP SIDE

4th grade have moved back into the top four with an encouraging victory over competition leaders The Kookas. Import Shane Dhu was the man of the match Read more

1ST GRADE INTO SOMMERS TWENTY20 FINAL AT HOME SUN 15TH FEB

GCC 1st Grade had a comfortable win over Oak Flats on Saturday to ensure their spot in the Sommers Twenty20 final. It was a solid all round effort by Read more

U14 GOLD HOLD OFF U14 GREEN OUTRIGHT WIN BY 2 RUNS

Our U14 Gold side has managed to hold off our U14 Green side by 2 runs. Needing a 4 off the last ball of the match to secure an outright win the Greens Read more

JUNIOR REP UPDATE - TASMAN BERRY (SOUTHERN ZONE) & RUBEN VERMAAK (BRADMAN CUP)

Congratulations to Ruben Vermaak for making the U16 Bradman Cup side & Tasman Berry for making the U14s So uth Coast Marlins Rep team which includes Read more

JEFFREY'S CUP (U19S REP) FINAL SIDE - 5 GCC PLAYERS

The Jeffrey's Cup u19s Rep team has been announced & GCC has 5 representatives......congrats to: Manning Berry, Liam Turner, Sachin Hall, Lachlan Read more

RAY WHITE NOVEMBER PLAYER(S) OF THE MONTH - JARROD TIYCE & EMMA SPEERING

CONGRATULATIONS TO OUR 2 PLAYERS OF THE MONTH FOR NOVEMBER - JARROD TIYCE (U10 GREEN) & EMMA SPEERING (U14 GREEN). Jarrod had an outstanding month Read more

ANNOUNCING GERRINGONG JUNIOR REPRESENTATIVE PLAYERS 2014/15

Our 2014/15 Junior Representative Players are: Under 12's Tom Wade Under 14's Tim Wade Tasman Berry Fletcher Allerby Under 16's Ruben Vermaak Ryan Micallef Read more

ANNOUNCING GERRINGONG REPRESENTATIVE PLAYERS 2014/15

Our 2014/15 Representative players are: Jeffrey's Cup Manning Berry Lachlan Hall Ruben Vermaak Sachin Hall Liam Turner Burns Cup Lachlan Hall Konica Cup Read more

OVER 35s TWENTY20 COMP - STARTS FRIDAY 6TH FEB 2015

We will again be running an Over 35s Twenty20 Comp in 2015 starting Friday, 6 th February 2015 & running for 6 Fridays – the finals will be on Friday Read more

GRADE RND HOME TEAM   AWAY TEAM Venue
Sommers 20/20 Cup 1st Grade 3
Gerringong
7/141(cc)
   def  
Oak Flats
9/114
Gerry Emery Oval (Turf) 
4th Grade 12
Gerringong
5/235(cc)
   def  
Kookas
196
Athol Noble Oval 
Sommers 20/20 Cup 1st Grade 2
Gerringong
66
   def by  
The Rail
7/152(cc)
Gerry Emery Oval (Turf) 
4th Grade 11
Albion Park
8/143(cc)
   tied  
Gerringong
143
Con Okeefe Park 
Sommers 20/20 Cup 1st Grade 1
Warilla Sports
3/89
   def by  
Gerringong
4/172(cc)
Oakleigh Park (Turf) 
Sommers 20/20 Cup 1st Grade 1
Gerringong
7/182(cc)
   def  
Lake Illawarra
121
Gerry Emery Oval (Turf) 
Under 14 9
Gerringong Green
3/148(dec) and 1/9
   def  
Gerringong Gold
72 and 8/86
Athol Noble Oval 
Under 16's 8
Kiama
139
   def by  
Gerringong
162 and 2/6
Bonaira st Oval 
4th Grade 10
Gerringong
8/181(cc)
   def  
Oak Flats
8/111
Athol Noble Oval 
Under 10A's 9
Gerringong Green
   drew  
Shellharbour
Keith Irvine #2 
1st Grade 7
Gerringong
   drew  
Lake Illawarra
Gerry Emery Oval (Turf) 
4th Grade 9
The Rail Red
8/107
   def  
Gerringong
106
Albion Oval South 
Under 10A's 8
Lake Illawarra
   drew  
Gerringong Green
Howard Hockey 
Under 10A's 8
Kiama Blue
   drew  
Gerringong Gold
Kiama Blackbeach 
Under 14 8
Gerringong Gold
   drew  
Oak Flats
Albion Oval South